نکات کاربردی در معاینه کودکان

آن چیزی که از خود به نمایش می‌گذارید، سازنده برند شما خواهد بود

 

چند نکته کوچک و کاربردی در معاینه کودکان

۱. با لبخند و گشاده‌رویی با کودک صحبت کنید. لحن آرام و مطمئن شما به کاهش ترس کودک و همکاری بیشتر او، کمک می‌کند.

۲. خود را معرفی کنید تا اعتماد کودک جلب شود؛ مثلا بگویید که نام شما چیست، شما دکتر دندانپزشک هستید و کار شما این است که دندان‌های کودک را نگاه کنید تا اگر درحال خراب شدن است، آن را درمان کنید.

۳. با نام کوچک، کودک را صدا بزنید تا اعتمادش را جلب کنید.

۴. برای اینکه کودک در روند معاینه با شما همکاری کند، می‌توانید از هدیه‌هایی مانند کتاب، اسباب‌بازی یا شیرینی استفاده کنید. مثلا از قبل با کودک توافق کنید که اگر اجازه بدهد شما صدای قلبش را گوش کنید، شما هم یک بادکنک به او جایزه می‌دهید.

۵. حریم خصوصی کودک را رعایت کنید. بر اساس میزان ترس و اضطراب کودک، فاصله خود را با او حفظ کنید. هنگام معاینه و صحبت، تا جایی که کودک اذیت نمی‌شود به او نزدیک شوید. تا حد چشمان کودک پایین بیایید و برای صحبت کردن، با او هم‌سطح شوید.

۶. پیش از انجام معاینه به او بگویید که می‌خواهید چه بکنید و چرا؛ مثلا بگویید که الان می‌خواهم این چوب را آرام روی زبانت بگذارم تا بهتر بتوانم گلویت را ببینم. با این کار پذیرش کودک به همکاری بیشتر می‌شود.

۷. تلاش کنید تا جایی که امکان می‌دهد و ضرورتی ندارد، کودک را از والدینش جدا نکنید. این کار به کاهش استرس کودک کمک می‌کند. همچنین پیش از انجام معاینه نقاط حساس بدن، از والدین کودک اجازه بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 18 =