آیا گرفتن مجوز کار با دستگاه لاغری ضروری است؟

لاغری با کمک دستگاه، شاید آخرین راهی است که به ذهن افراد دارای اضافه وزن می‌رسد. معمولا افراد برای از بین بردن چربی‌های تجمع یافته در بخش‌های مختلف بدن و کاهش وزن، روش‌هایی مختلفی را امتحان می‌کنند. به عنوان مثال، ممکن است این دسته از افراد از برنامه‌های رژیم غذایی یا برنامه‌های ورزشی برای کاهش وزن استفاده کنند.

ولی در بسیاری از مواقع، این روش‌ها به تنهایی کافی نیستند و باید از ابزارهای خاصی برای از بین بردن سلول‌های چربی در نواحی مختلف بدن استفاده کرد. به همین دلیل، امروزه کلینیک‌های لاغری تاسیس شده‌اند تا مشکلاتی مثل چاقی بیش از حد و اضافه وزن شدید را از بین ببرند. این کلینیک‌ها از دستگاه‌های مختلفی برای تجزیه سلول‌های چربی زیر پوست استفاده می‌کنند. کار با دستگاه‌های لاغری چندان راحت نیست و نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد. دستگاه لاغری باید توسط افراد متخصص و تکنسین‌های با تجربه مورد استفاده قرار بگیرد.

در غیر این صورت، آسیب‌های بسیار زیادی به سطح بدن وارد خواهد کرد. به همین دلیل، ابتدا باید مجوز کار با دستگاه لاغری دریافت شود. سپس کلینیک می‌تواند فعالیت خود را شروع کند. در ادامه این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره مجوز کار با دستگاه لاغری صحبت کنیم و ببینیم که آیا دریافت مجوز برای کلینیک‌های لاغری ضروری است یا خیر.

دستگاه لاغری چیست؟

قبل از اینکه ببینید دریافت مجوز کار با دستگاه لاغری الزامی است یا خیر، ابتدا باید با این دستگاه و عملکرد آن آشنا شوید. دستگاه لاغری از الکتروتراپی برای سوزاندن سلول‌های چربی و تحریک عضلات استفاده می‌کند. از دستگاه لاغری می‌توان برای کاهش سلولیت و افزایش قدرت عضلات استفاده کرد. علاوه بر این، این دستگاه‌ها مانع از ترشح سموم در بدن می‌شوند و میزان چربی بدن را کاهش می‌دهند. جریان‌هایی که توسط دستگاه لاغری ساطع می‌شود، قادر است ماهیچه‌های بدن را منقبض کرده و سلول‌های چربی در اطراف ماهیچه‌ها را از بین ببرد.

استفاده از دستگاه‌های لاغری معمولاً در قاره آسیا و کشورهای اروپایی محبوبیت بیشتری دارد. برای استفاده از این دستگاه، ابتدا زیباجو یا مراجعه کننده به اتاق مخصوص لاغری برده می‌شود. سپس باید روی تخت دراز بکشد. در مرحله بعد، تکنسین، پروب دستگاه را روی نواحی مختلف بدن که دارای چربی تجمع یافته هستند قرار می‌دهد.

پروب دستگاه جریان انرژی را به عمق عضلات فرد می‌فرستد و از این طریق باعث انقباض عضلات و سلول‌های چربی می‌شود. در ادامه از سموم بدن به طور کامل دفع شده و سلول‌های چربی تجزیه می‌شوند. تعداد جلسات لاغری با دستگاه ممکن است بین دو تا چهار جلسه طول بکشد. همچنین هر جلسه معمولاً بین یک الی دو ساعت زمان می‌برد.

دستگاه لاغری چیست؟

در مقاله حداقل هزینه راه اندازی کلینیک زیبایی چقدر است؟ با هزینه راه اندازی کلینیک زیبایی آشنا شوید.

آیا کار با دستگاه لاغری نیاز به مجوز دارد؟

اگر به فکر راه اندازی کلینیک لاغری هستید، از همین ابتدا باید به شما بگوییم که دریافت مجوز کار با دستگاه لاغری الزامی است. دستگاه‌های لاغری موجود در بازار، شامل دستگاه آراف و دستگاه کرایولیپولیز هستند. کار کردن با این دستگاه‌ها نیاز به تخصص و مهارت دارد. در ادامه دلایلی که باعث می‌شود شما به مجوز کار با دستگاه لاغری نیاز داشته باشید را بیان خواهیم کرد:

  • جلوگیری از آسیب رسیدن به مراجعه کننده

یکی از دلایل دریافت مجوز کار با دستگاه لاغری، جلوگیری از آسیب رسیدن به مراجعه کننده است. دستگاه لاغری از انرژی حرارتی یا دمای پایین برای از بین بردن سلول‌های چربی استفاده می‌کند. به عنوان مثال، دستگاه کرایولیپولیز قادر است با منقبض کردن سلول‌های چربی، حجم زیادی از چربی‌های تجمع یافته زیر سطح پوست را از بین ببرد. در صورتی که تکنسین مهارت و تجربه کافی برای انجام این کار را نداشته باشد، ممکن است امواج با انرژی حرارتی بسیار بالا یا دمای خیلی پایین با سطح سلول‌های چربی برخورد کنند.

برخورد شدید انرژی با سطح سلول‌های چربی نه تنها باعث از بین رفتن سلول‌های چربی مفید بدن می‌شود، بلکه به سطح پوست آسیب می‌زند. اگر از حرارت بالا برای از بین بردن سلول.های چربی استفاده شود، ممکن است سطح پوست بسوزد. در این حالت مراجعه‌کننده می‌تواند این مشکل را به صورت کاملاً قانونی پیگیری کرده و فعالیت شما در کلینیک لاغری را مختل کند. بنابراین، برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی ابتدا باید مجوز کار با دستگاه لاغری دریافت شود.

  • افزایش اعتبار کلینیک لاغری

دریافت مجوز کار با دستگاه لاغری می‌تواند ارزش و اعتبار کلینیک لاغری شما را افزایش دهد. زیرا زمانی که مراجعه کنندگان به یک کلینیک لاغری مراجعه می‌کنند، ممکن است سوالاتی در رابطه با تخصص و مهارت پرسنل بپرسند. دریافت مجوز کار با دستگاه لاغری به مشتریان و مراجعه کنندگان نشان می‌دهد که شما برای آنها ارزش و احترام قائل هستید و از افراد حرفه‌ای و با تجربه برای درمان مشکلاتی مثل چاقی و اضافه وزن شدید استفاده می‌کنید.

بنابراین اعتبار کلینیک لاغری تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. همچنین دریافت مجوز کار با دستگاه لاغری، به سایر رقبا نشان می‌دهد که شما فرصت دارید به شکل کاملا تخصصی و رسمی فعالیت خود را شروع کنید. بنابراین با دریافت مجوز، جایگاه شما نزد سایر رقبا تغییر می‌کند.

  • رعایت قوانین وزارت بهداشت

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود به مجوز کار با دستگاه لاغری نیاز داشته باشید، قوانین وزارت بهداشت و درمان کشور است. طبق قوانین وزارت بهداشت، تنها افرادی که دارای مدرک پزشکی عمومی هستند می‌توانند مجوز کار با دستگاه لاغری را دریافت کنند. علاوه بر این، افرادی با مدرک کارشناسی تغذیه یا متخصص تغذیه نیز قادر به دریافت مجوز کار با دستگاه لاغری هستند. همچنین این دسته از افراد می‌توانند به صورت رسمی یک کلینیک لاغری تاسیس کرده و فعالیت خود را به شکل کاملاً قانونی آغاز کنند.

بنابراین افرادی که دارای مدرک پزشکی یا کارشناس تغذیه نیستند، قادر به دریافت مجوز کار با دستگاه نخواهند بود. این دسته از افراد باید به عنوان سرمایه گذار عمل کنند. یعنی ابتدا تجهیزات لازم برای راه اندازی کلینیک لاغری را خریداری کرده و یک مکان مناسب برای شروع فعالیت خریداری یا اجاره کنند. سپس باید افرادی با مدرک پزشکی یا کارشناس تغذیه در کلینیک استخدام شوند. در مرحله بعد، مالکین کلینیک لاغری قادر خواهند بود از طریق افرادی که استخدام کرده‌اند، مجوز کار با دستگاه لاغری را دریافت کنند.

کار با دستگاه لاغری نیاز به مجوز دارد

نتایج کار بار دستگاه لاغری بدون مجوز

در صورتی که بدون دریافت مجوز فعالیت خود را در کلینیک لاغری شروع کنید، باید منتظر عواقب خطرناک آن نیز باشید. در ادامه برخی از نتایج کار با دستگاه لاغری بدون مجوز را برای شما بیان خواهیم کرد:

  • عدم پیگیری قانونی

یکی از مهم‌ترین عواقب کار با دستگاه لاغری بدون دریافت مجوز این است که نمی‌توانید مشکلات داخلی کلینیک را به صورت قانونی پیگیری کنید. به عنوان مثال، تصور کنید فردی برای چربی سوزی و استفاده از خدمات دستگاه لاغری به کلینیک شما مراجعه کرده است. اما با وجود شرکت در جلسات مختلف، باز هم از دستگاه لاغری نتیجه مناسب را دریافت نکرده یا به علت خطای تکنسین آسیب دیده است. چنین شخصی می‌تواند به صورت قانونی از کلینیک شکایت کرده و شما را به دادگاه بکشاند. اگر مجوز کار با دستگاه لاغری دریافت نکرده باشید، کلینیک لاغری از نظر قانونی نمی‌تواند از خود دفاع کند.

زیرا بدون دریافت مجوز فعالیت خود را آغاز کرده و توجهی به قوانین وزارت بهداشت نداشته است. در این حالت قانونگذاران شما را محکوم خواهند کرد. ممکن است بر عکس این موضوع اتفاق بیافتد. به عنوان مثال، فردی به کلینیک لاغری مراجعه کرده و به تجهیزات کلینیک یا پرسنل آسیب بزند. در این حالت شما باید به صورت قانونی از چنین شخصی شکایت کنید و خسارت وارد شده به پرسنل یا تجهیزات را از او بگیرید. ولی به دلیل اینکه فعالیت شما بدون مجوز انجام می‌شود، قادر به پیگیری قانونی نخواهید بود. در این حالت مجددا قانون شما را محکوم خواهد کرد.

  • پلمپ شدن کلینیک

فعالیت بدون مجوز در کلینیک‌های لاغری در نهایت منجر به پلمپ شدن کلینیک خواهد شد. البته پلمپ شدن کلینیک به یکباره اتفاق نمی‌افتد. معمولاً وزارت بهداشت کارشناسان خود را به صورت دوره‌ای و در فواصل زمانی مشخص به کلینیک‌های زیبایی و درمانی می‌فرستد تا وضعیت داخلی کلینیک‌ها و عملکرد پرسنل را مورد بررسی قرار دهند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که توسط کارشناسان وزارت بهداشت بررسی می‌شود، مجوز کار با دستگاه لاغری یا سایر تجهیزات داخلی کلینیک است. در صورتی که کارشناسان وزارت بهداشت متوجه شوند اپراتورهای کار با دستگاه لاغری بدون مجوز فعالیت می‌کنند، این موضوع را به وزارت بهداشت کشور اطلاع خواهند.

در ابتدا از طرف سازمان بهداشت به کلینیک لاغری تذکر داده می‌شود. در صورتی که چنین تخلفی ادامه پیدا کند، پروانه طبابت پزشکی کلینیک باطل شده و کلینیک لاغری پلمپ می‌شود. البته این مشکل قابل حل است پزشکان یا موسسین کلینیک لاغری می‌توانند از تکنسین کار با دستگاه لاغری بخواهند که با شرکت در دوره‌های کار با تجهیزات پزشکی، مجوز کار با دستگاه لاغری را دریافت کنند. در ادامه، یک بار دیگر کارشناسان وزارت بهداشت وضعیت کلینیک لاغری را بررسی می‌کنند و اگر مشکلی وجود نداشت بعد از مدتی پلمپ کلینیک باز خواهد شد.

نتایج کار با دستگاه لاغری بدون مجوز

اگر به دنبال مکان مناسبی برای راه اندازی کلینیک لاغری مطالعه مقاله با ۰تا۱۰۰ ضوابط طراحی کلینیک لاغری آشنا شوید! پیشنهاد میدهیم.

نحوه دریافت مجوز کار با دستگاه لاغری

برای دریافت مجوز کار با دستگاه لاغری، ابتدا باید مراکز آموزش کار با تجهیزات پزشکی یا دستگاه‌های لاغری را پیدا کنید. اگر در یکی از شهرستان‌های کشور زندگی می‌کنید، ممکن است یافتن مراکز معتبر برای آموزش کار با دستگاه لاغری برای شما سخت باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به یکی از مراکز آموزشی در پایتخت کشور یعنی شهر تهران مراجعه کنید. این مراکز نحوه کار با دستگاه لاغری را به طور کامل آموزش می‌دهند. این آموزش به شکل عملی و تئوری انجام می‌شود.

یعنی ابتدا یک جزوه با اطلاعات کافی درباره دستگاه لاغری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. بعد از مطالعه جزوه، باید به صورت حضوری به مراکز آموزش مراجعه کرده و در بازه‌های زمانی چند ساعته به صورت عملی کار با دستگاه را یاد بگیرید. در مرحله بعد، از شما یک آزمون تشریحی و تستی گرفته می‌شود که نمره آن در گواهی مجوز کار با دستگاه لاغری ثبت خواهد شد.

 با کمک این مجوز، می‌توانید در بسیاری از کلینیک‌های لاغری کشور مشغول به کار شوید. سرفصل‌های آموزش کار با دستگاه لاغری در مراکز مختلف متفاوت است. همچنین مراکز آموزشی مقداری هزینه برای ارائه مجوز دریافت می‌کنند. با توجه به اینکه نمره آزمون در مجوز ثبت می‌شود، بهتر است که به جزئیات تمامی مراحل تئوری و عملی توجه داشته باشید تا مدرک شما برای بسیاری از کلینیک ها قابل پذیرش باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره مجوز کار با دستگاه لاغری صحبت شد. تغییر سبک زندگی مردم باعث بروز مشکلاتی مثل افزایش وزن و چاقی شده است. به همین دلیل، امروزه بسیاری از افراد خواستار از بین بردن چربی‌های تجمع یافته در نواحی مختلف شکم و پهلو هستند. روش‌هایی مثل رژیم غذایی یا برنامه ورزشی در افرادی با اضافه وزن شدید تاثیر گذار نیستند. علاوه بر این، این روش‌ها قابلیت بازگشت دارند. اما دستگاه‌های لاغری می‌توانند به صورت دائمی سلول‌های چربی زیر سطح پوست را از بین ببرند و به کاهش وزن بدن کمک کنند.

تمامی این عوامل در کنار یکدیگر باعث شده است تا فعالیت کلینیک‌های لاغری با محبوبیت بسیار زیادی مواجه شود. به گونه‌ای که در شرایط کنونی، کلینیک‌های لاغری در میان یکی از پر درآمدترین مراکز درمانی قرار می‌گیرند. همین موضوع افراد زیادی را وسوسه می‌کند تا بدون دریافت مجوز به انجام فعالیت بپردازد. این دسته از افراد باید بدانند که کار با دستگاه لاغری بدون دریافت مجوز ممکن است در نهایت منجر به پلمپ شدن کلینیک یا آسیب به مراجعه‌کنندگان شود.

بنابراین بهترین راه حل این است که ابتدا مجوز کار با دستگاه لاغری توسط پزشکان عمومی یا کارشناسان تغذیه دریافت شود. برای دریافت مجوز، باید در دوره‌های رسمی آموزش کار با دستگاه لاغری شرکت کرد. این دوره‌ها در شهرستان‌های مختلف به کشور یا در شهر تهران برگزار می‌شود. مجوز و مدارک حاصل از این دوره‌ها کاملا معتبر بوده و دارای اعتبار بین المللی هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 2 =

Call Now Button