معرفی شبکه های اجتماعی پزشکان

شبکه‌های اجتماعی پزشکان در گذشته نقش مهمی‌ را در تبلیغات، بازاریابی پزشکی و جذب مخاطبین آنها ایفا نمی‌کرد. همین موضوع پزشکان را از استفاده از شبکه‌های اجتماعی مردد می‌کرد. اما اکنون مشخص شده‌ است که شبکه‌های اجتماعی می‌تواند تاثیر به سزایی در نحوه عملکرد، میزان بازخورد و جذب مخاطبین و بیماران داشته باشد.

اینکه بهترین شبکه اجتماعی پزشکان چیست، بسته به نیاز هر پزشک یا مرکز درمانی متفاوت خواهد بود. اما داشتن شبکه‌های اجتماعی برای پزشکان بسیار مهم و سودمند است. حال چه شبکه اجتماعی برای بازاریبای کلینیک و یا مطب شما کارآمدتر است؟ این موضوع همان چیزی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

اهمیت شبکه اجتماعی پزشکان

شبکه‌های اجتماعی می‌تواند راهی نوین برای دیجیتال مارکتینگ پزشکی باشد. اما همان طور که می‌دانید، پزشکان به نسبت سایر مشاغل زمان کمتری برای بازاریابی دیجیتال و حضور در شبکه‌های اجتماعی دارند.

با این حال وجود برخی شرایط حاکم در دنیا و پیشرفت تکنولوژی موجب شده است نیاز به بازاریابی دیجیتال پزشکی از طریق شبکه‌های اجتماعی، بیش از پیش حس شود. قطعا حضور یک پزشک واقعی در فضای مجازی که بتواند به سوالات پزشکی مخاطبان پاسخ دهد و آنها را راهنمایی کند، خواسته و دغدغه بسیاری از افراد است.

سود استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای پزشکان فقط مختص به بیماران نخواهد بود؛ همین تعامل و برقراری ارتباط بین پزشک و بیمار موجب می‌شود تا آوازه نام پزشک در شبکه‌های مجازی و در نهایت در دنیای واقعی به گوش همه برسد. چه تبلیغاتی بالاتر از تبلیغات دهان به دهان که در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک، توییتر، آپارات و غیره … وجود دارد.

شبکه های اجتماعی مخصوص پزشکان

آیا هر پزشکی به تنهایی می‌تواند وارد شبکه اجتماعی پزشکان شود و آن را مدیریت کند؟

بازاریابی دیجیتال پزشکی در شبکه‌های اجتماعی به همان راحتی که فکر می‌کنید نیست. شما به عنوان یک پزشک نمی‌توانید همانند کسی که یک محصول یا خدمت معمول را ارائه می‌دهد، در دنیای مجازی و دیجیتال مارکتینک قدم بگذارید. قطعا برای هر رشته و هر تخصص، تعریف‌های متفاوتی از بازاریابی اینترنتی و دیجیتال وجود دارد.

دانش بازاریابی دیجیتال پزشکی (و دیجیتال برندینگ پزشکی) نیازمند همراهی کسی است که بتواند یک چارچوب اجرایی و شناخت درست از رفتار مخاطبان به شما ارائه دهد. در این میان با در اختیار داشتن ابزارهای مختلف و پیش رفتن با یک استراتژی درست، می‌توانید با بیماران بالقوه و مراجعان خود در فضای مجازی در ارتباط باشید.

همیشه با توجه به محدود بودن وقت و زمان پزشکان و نیاز به تخصص مربوط به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی دیجیتال پزشکی در فضای مجازی بر عهده متخصصین مربوط به آن گذاشته می‌شود. آنها می‌توانند در کم‌ترین زمان و کم‌ترین بودجه بهترین نتیجه را برای پزشکان به ارمغان بیاورند. همچنین در این میان، جایگاه و برند پزشکان نیز تقویت خواهد شد.

آیا عضویت در شبکه اجتماعی پزشکان ممکن است برای آنها خطرساز باشد؟

هیچ قانونی در رابطه با منع و خلاف بودن استفاده پزشکان از شبکه‌های اجتماعی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. در ایران نیز پزشکان مانند دیگر افراد امکان استفاده از رسانه‌های اجتماعی را دارا هستند. اما پزشکان باید در استفاده از شبکه‌های اجتماعی جانب احتیاط را در نظر بگیرند. انتشار اخبار و اطلاعات نادرست و اشتباه می‌تواند عواقب جدی برای شغل و حرفه آنها داشته باشد.

با این وجود عدم حضور فعال در فضای وب و شبکه‌های اجتماعی، به معنی کمتر دیده شدن توسط مخاطبان نیازمند به خدمات درمانی و یا زیبایی است. به نوعی باید بدانید که شبکه اجتماعی پزشکان یعنی معرفی تخصص و دانش خود به کسانی که به آن نیاز دارند.

بر اساس مطالعات انجام شده، حدود ۷۷% بیماران قبل از اینکه تلفن خود را بردارند و نوبت مراجعه به مطب پزشک مورد نظر خود را بگیرند، پزشک مورد نظر خود را در گوگل و شبکه‌های اجتماعی دنبال کرده اند.

معرفی انواع شبکه‌های اجتماعی برای پزشکان و اهمیت آنها

انسان‌ها نیز همراه با فناوری‌های مختلف، به‌روز و مدرن‌تر می‌شوند. این اتفاقی عجیب و غیر منتظره نیست. بر خلاف گذشته، امروزه هر بیمار قبل از مراجعه به پزشک مورد نظر خود در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها به دنبال کسب اطلاعات از پزشک یا کلینیک و راهکارهای درمانی آنها می‌گردد. در واقع مراجعان با آگاهی بیش‌تری به مطب یا کلینیک شما مراجعه می‌کنند.

بیماران دوست دارند قبل از اینکه به مطب پزشک یا دندانپزشک خود بروند، با ایشان آشنا شوند. امروزه این آشنایی و افزایش اعتماد و صمیمیت در شبکه‌های اجتماعی پزشکان و ‌وب‌سایت‌های آنها، کاملا یک امر عادی است. حتی در شهرهای بزرگ‌تر که تنوع خدمات درمانی یا زیبایی وجود دارد و کلینیک‌های بسیاری به فعالیت می‌پردازند، بسیاری از مراجعان برای انتخب یک کلینیک خوب در شبکه‌های اجتماعی جست و جو می‌کنند.

بازاریابی برای پزشکان با شبکه های اجتماعی و مجازی

مزایای استفاده از شبکه‌های اجتماعی پزشکی چیست؟

 • فرصی برای ارتباط با بیماران بالقوه است. همچنین بستری مناسب برای ارتباط با همکاران و هم صنفان در سراسر کشور و یا حتی دنیا می‌باشد.
 • از طرفی با کمک شبکه اجتماعی پزشکان تعداد بیماران و مراجعان ثابت شما افزایش پیدا می‌کند.
 • افزایش اعتماد بین پزشک و بیماران با ارائه خدمات صادقانه و دلسوزانه و نشان دادن تخصص یک مرکز درمانی و زیبایی در شبکه‌های اجتماعی راحت‌تر است.
 • افزایش آگاهی بیماران از حضور پزشکان حرفه‌ای و یا کلینیک‌های مورد نیاز خود
 • انتقال اطلاعات فوری و ضروری با دیگر همکاران

چه مشکلاتی در شبکه‌های اجتماعی پزشکان ممکن است به وجود بیاید؟

با وجود تمامی‌ مزایا و امکانات کاربردی که رسانه‌های اجتماعی در اختیار پزشکان قرار می‌دهند، ممکن است معضلات اخلاقی و شغلی نیز با خود به همراه داشته باشند. یکی از مهم‌ترین معضلاتی که در دنیای شبکه‌های اجتماعی با آن روبرو هستیم، حفظ حریم شخصی و حریم روابط بین پزشک و بیمار است.

به همین دلیل باید یک مرز باریک و حساس را بین رابطه کاری و حرفه‌ای در کنار قبول مسئولیت اجتماعی و ایجاد یک رابطه انسانی با مخاطب، حفظ کرد. این کار سختی است و کاملا به پیامی که در محتوای تولیدی خود قرار می‌دهید و نوع تعامل شما با دیگران بستگی دارد.

انواع شبکه‌های اجتماعی و شیوه عضویت در آنها

شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مجازی بسیاری وجود دارد که برخی از آنها برای مخاطبان ایرانی شناخته شده تر است و برخی برای جذب بیماران خارجی مناسب خواهد بود. همچنین در برخی از شبکه‌های اجتماعی شما به یک بخش محدود اما فعال دسترسی خواهید داشت که سرمایه‌گذاری روی آنها نیز می‌تواند به جذب کلینیک یا مطب شما کمک کند.

شیوه عضویت در تمامی شبکه‌های اجتماعی با یک نشانی ایمیل قابل انجام است. پس بهتر است که در گام نخست یک اکانت گوگل بسازید و از نشانی ایمیل آن برای عضویت استفاده کنید. حتما برای تایید هویت اکانت گوگل از شماره تلفن همراه خودتان استفاده کنید، حتی اگر مدیریت آن را به دیگر پرسنل مطب یا کلینیک خود می‌سپارید.

برای امنیت بیشتر، تمامی اکانت‌هایی را که در شبکه اجتماعی پزشکان می‌سازید، با شماره تلفن همراه خودتان تایید هویت کنید. به این ترتیب پس از پا گرفتن و رشد صفحه شما در شبکه‌های اجتماعی، بیم از دست رفتن اکانت خود را نخواهید داشت.

راه موفقیت در شبکه اجتماعی پزشکان این است که پس از عضویت در شبکه‌های اجتماعی، فراموش نکنید که باید به حریم خصوصی و مقررات امنیتی این رسانه‌ها کاملا پایبند باشید.

همان طور که می‌دانید، امروزه نه تنها نسل‌های جوان بلکه میانسالان و افراد مسن نیز درگیر و در ارتباط با شبکه‌های اجتماعی هستند. هر گروه سنی با توجه به شرایط و علایق خود از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند اما در تمامی‌ گروه‌های سنی، جستجو‌های پزشکی وجود دارد.

مهمترین رسانه‌های آنلاین و شبکه‌های اجتماعی که می‌توانید برای جذب بیمار در آنها عضو شوید:

 • فیسبوک (محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در جهان و البته کشورهای عربی منطقه)
 • اینستاگرام (زیر مجموعه کمپانی فیسبوک و محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در ایران)
 • LinkedIn (یک محیط کاملا کاری و حرفه‌ای)
 • یوتیوب (محبوب‌ترین بستر انتشار محتوای ویدیویی در جهان که گوگل مالک آن است)
 • توییتر (یک شبکه خبررسانی که در ایران قشر خاص اما تاثیرگذار جامعه در ان فعالیت دارند)
 • پینترست (بستر مناسب برای به اشتراک گذاشتن تصاویر و عکس‌ها)
 • تلگرام (یک شبکه اجتماعی و البته ابزار پیام‌رسانی کارآمد و محبوب برای ایران و برخی کشورهای منطقه)
 • آپارات (بستر اشتراک گذاری ویدیو و جایگزین یوتیوب در ایران)

پر طرفدار‌ترین شبکه‌های اجتماعی و کاربرد هر کدام در بازاریابی درمان:

 1. تلگرام:

داشتن یک اکانت فعال در فضای تلگرام قدم بزرگی در شروع فعالیت در شبکه اجتماعی پزشکان خواهد بود. همان طور که با حال و هوای تلگرام آشنا هستید، محیطی اجتماعی برای تعامل با گروه‌های آشنا (اعم از خانواده، فامیل و دوستان) در کنار گروه‌ها و کانال‌های غیر آشنا است.

تلگرام در ایران تقریبا اولین رسانه اجتماعی بود که علاوه بر جوانان، توانست پدر‌ و مادر‌ها یا حتی مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌های آنها را نیز جذب خود کند. این یعنی تعداد بسیار زیادی مخاطب که در شبکه اجتماعی تلگرام به دنبال مطالب، تصاویر و ویدیو‌های ارزشمند و کاربردی می‌گردند. البته بخش زیادی از آنان، در گروه‌های سنی بالاتر قرار دارند.

با فیلتر شدن تلگرام در ایران، باید گفت بخشی از مخاطبین آن (عمدتا جوان‌ترها) به اینستاگرام روی آوردند اما تلگرام هنوز هم از محبوبیت در بین افراد به ویژه میان سالان و افراد مسن، برخوردار است. برای اینکه بتوانید در را‌ه اندازی شبکه اجتماعی پزشکان خود در تلگرام موفق باشید، نیاز است با متخصصین مدیکال مارکتینگ مشورت کنید. برای مثال برخی ابزارهای کابردی مانند بات‌ها می‌تواند به جذب بیشتر بیمار برای شما منجر شود.

چه نکاتی برای شبکه اجتماعی پزشکان در تلگرام مهم است بدانیم:

 • مخاطبان تلگرام عمدتا افراد مسن و میانسال هستند، پس لازم است ویدیو‌ها، تصاویر و مطالبی که برای آن‌ها در نظر بگیرید، در راستای بازیابی سلامت مجدد و ایجاد سرزندگی آنها باشد.
 • همچنین فراموش نکنید در کانال شبکه اجتماعی پزشکی خود راه ارتباطی با خود را برای آنها در نظر بگیرید.
 • مطالب، تصاویر و ویدیو‌های پزشکی که در نظر می‌گیرید صادقانه و کاملا درست باشد، اینگونه بیمار به شما اعتماد کرده و شما را به دیگران نیز معرفی خواهد کرد.
 • در ارائه راهکار به بیماران جنبه مالی و دلسوزی صادقانه بین پزشک و بیمار را فراموش نکنید.
 • ارائه راهکار و مطالب به زبان ساده و قابل فهم برای تمامی‌قشر‌ها و تمامی‌مقاطع تحصیلی باشد.
 • حتما برای داشتن شبکه اجتماعی پزشکی موفق از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید.

۲.فیس‌بوک

فیس‌بوک یک رسانه اجتماعی قدیمی در ایران است. در گذشته تقریبا اکثر افراد در فیس‌بوک اکانت شخصی خود را داشتند و در آن فعالیت می‌کردند. وفاداران به فیس‌بوک کم نیستند اما طبق شرایط حاکم در ایران امروزه از فیس‌بوک در ایران، بیش‌تر برای ارتباط با دیگر کشور‌ها استفاده می‌شود.

در واقع اگر می‌خواهید با استفاده از شبکه اجتماعی پزشکی خود با بیماران خارج از ایران در ارتباط باشید، فیس‌بوک یک گزینه راحت و در دسترس برای شما است. جالب است بدانید که بر اساس آمار، در بسیاری از کشورهای منطقه، فیس بوک از اینستاگرام محبوب‌تر است و بیش از یک و نیم میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد.

برای داشتن یک شبکه اجتماعی پزشکی موفق در فیس‌بوک لازم است چه نکاتی را رعایت کنیم:

  • نخست اینکه باید تفاوت آن را با دیگر بستر‌های تبلیغاتی درک کنید. همانطور که در تلویزیون برای تبلیغ از پیام تبلیغی صوتی استفاده نمی‌کنید، در فیس‌بوک هم نمی‌توانید مانند روزنامه و مجله بازاریابی کنید.
  • فیسبوک یک فضای صمیمی‌ و دوستانه است که فراد برای استراحت و اوقات فراغت خود از آن استفاده می‌کنند. برای داشتن یک بازاریابی پزشکی موفق لازم است به این محافل دوستانه بپیوندید.
  • داشتن یک هدف مشخص برای استفاده از فیس‌بوک و یک استراتژی برای رسیدن به آن مهم بسیار مهم است. به همین دلیل لازم است برای شروع یک شبکه اجتماعی پزشکی موفق با متخصصین در این زمینه مشورت کنید.
  • همیشه به روز باشید. روزانه پست بگذارید و با بیماران در ارتباط باشید.
  • حتما یک راه ارتباطی مناسب برای بیماران خارج از کشور خود در نظر بگیرید.
  • با بیماران خود دوستانه تعامل بر قرار کنید.
  • به حقوق بیماران خود همانند مراجعه حضوری در مطب احترام بگذارید.
  • حریم خصوصی بین پزشک و بیمار را رعایت کنید.

۳.اینستاگرام

در حالی که بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی و بهداشتی شروع به استفاده از بازاریابی دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی کرده‌اند اما باز هم از قدرت و میزان فراگیری اینستاگرام در ایران غافل مانده‌اند و از آن به عنوان فرصتی برای مدیکال دیجیتال مارکتینگ استفاده نمی‌کنند. بنابراین اگر قصد دارید در زمینه درمانی و خدمات زیبایی جزو بهترین‌ها در زمینه شبکه اجتماعی پزشکی باشید، بهتر است از همین لحظه دست به کار شوید.

طبق تحقیقات و مطالعات در زمینه اینستاگرام و کاربرد‌های آن در رشد شبکه اجتماعی پزشکی مشخص شده است که اینستاگرام امروزه در ایران بهترین و موفق‌ترین پلتفرم است. تقریبا ۷۰% از تعاملات شبکه‌های اجتماعی در فضای اینستاگرام اتفاق می‌افتد.

بیشترین مخاطبان اینستاگرام جوانان و نوجوانان هستند. پس در ارائه خدمات درمانی و زیبایی، هدف‌گذاری کنید و با شناخت بهتر بیماران خود در راستای درستی به آنها خدمات ارائه دهید.

برای داشتن شبکه اجتماعی پزشکی موفق در اینستاگرام چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

از آنجایی که امروزه اینیتاگرام به یک فضای بسیار شلوغ تبدیل شده است؛ ممکن است با ورود به این بستر تعامل، کمی دچار سردرگمی شوید و ندانید از کجا باید شروع کنید. پیشنهاد می‌کنیم حتما از کمک یک تیم متخصص بهره ببرید.

 • با کمک اینستاگرام شما می‌توانید به راحتی با بیماران خود در ارتباط باشید. نظرات آنها را بشنوید و همچنین می‌توانید در لحظه به دغدغه‌های ذهنی آنها پاسخ دهید.
 • از مطالب، تصاویر و ویدیو‌های با کیفیت، مرتبط و کاربردی برای جذب بیماران خود استفاده کنید.
 • از هشتگ‌های مرتبط برای جذب مخاطبین بیشتر استفاده کنید.
 • به طور زنده با بیماران خود در ارتباط باشید، برنامه پرسش و پاسخ در live بگذارید.
 • در استوری‌های خود از لینک مرتبط با وب‌سایت خود استفاده کنید.
 • هرجایی که لازم شد برای تاثیر‌گذاری بیشتر، رسانه‌های اجتماعی مختلف خود را با یکدیگر پیوند دهید.

دیگر باید‌ها و نباید‌های شبکه اجتماعی پزشکان

 • تنظیمات حریم خصوصی خود را شخصی‌سازی کنید.
 • این امکان در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، LINKEDIN و غیره… وجود دارد که می‌توانید، اکانت خود را به صورت عمومی‌ یا خصوصی تغییر دهید.
 • می‌توانید اطلاعات خود را از یکسری افراد مخفی نگه دارید.
 • علاوه بر شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی پزشکی دیجیتال خود یک صفحه وب‌سایت در نظر بگیرید.
 • اطلاعات و شماره ‌تماس کاری خود را برای برقراری ارتباط با بیمار حتما در دسترس قرار دهید.
 • مخاطبین خود را بشناسید و در همین راستا رسانه اجتماعی مناسب را انتخاب کنید.
 • همیشه به روز و با اخبار، اطلاعات و تکنولوژی روز دنیا باشید.

در مجموع باید به این نکته اشاره کرد که اگر می‌خواهید در زمینه شبکه‌های اجتماعی پزشکان موفق باشید لازم است،با متخصصین در این زمینه همکاری کنید.

یوتیوب و آپارات و اهمیت آنها در بازاریابی دیجیتال پزشکی

همان طور که می‌دانید اهمیت ویدیو و تبلیغات بصری بیش‌تر از سایر روش‌ها است. یوتیوب و آپارات دو بستر پرطرفدار و مهم برای بازاریابی دیجیتال پزشکی به شمار می‌رود. شما می‌توانید ویدیو‌های آموزشی، درمانی و تبلیغاتی خود را علاوه بر اینستاگرام در این دو بستر تبلیغاتی نیز قرار دهید.

میزان دیده شدن ویدیو‌های شما در آپارات و یوتیوب تضمین شده است. زیرا از پرمخاطب‌ترین بستر‌های پخش ویدیو در ایران و سراسر دنیا به شمار می‌روند. در تولید ویدوی‌های خود صداقت و سادگی را فراموش نکنید. سعی کنید اول به دغدغه‌ها و نیازهای ذهنی بیماران و مراجعان خود پاسخ دهید. هرچه به بیان ساده‌تری مطالب پزشکی خود را بیان کنید، بیماران بیش‌تری جذب شما می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 18 =

Call Now Button