۱۰ قدم که برای شروع کار پاکسازی پوست نیاز است انجام شود

پاکسازی پوست شامل روش‌های مراقبت از پوست است که با کمک موادی مثل لایه بردارهای شیمیایی یا دستگاه‌های خاص انجام می‌شود. فرآیند پاکسازی پوست به شکل خانگی یا به صورت حرفه‌ای در کلینیک‌های زیبایی انجام می‌شود. اکثر افرادی که به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند، متقاضی انجام فیشیال یا پاکسازی پوست هستند.

سبک زندگی مردم نسبت به زمان گذشته تغییرات بسیار زیادی پیدا کرده است. به عنوان مثال، محیط رفت و آمد اتومبیل‌ یا هوای داخل شهری نسبت به زمان گذشته آلوده‌تر شده است. به همین دلیل احتمال تجمع عوامل آلوده و باکتری‌ها در منافذ باز پوست بسیار زیاد است. همین موضوع باعث شده است مشکلات پوستی مثل جوش فعال، افزایش تولید ملانین در پوست، لک‌های پوستی و مواردی مانند این بروز کند.

از طرفی، پاکسازی خانگی صرفا می‌تواند آلودگی‌های سطحی پوست را از بین ببرد و برای پاکسازی بخش‌های عمیق منافذ پوستی کارآمد نیست. به همین دلیل، امروزه مراجعه به کلینیک‌ها یا سالن‌های پاکسازی پوست رایج است. راه اندازی سالن پاکسازی پوست یک انتخاب کاملا مناسب برای افرادی است که به حرفه زیبایی علاقمند هستند. شروع کار پاکسازی پوست نیاز به پیمودن مراحل خاصی دارد. در ادامه این مطلب به طور کامل درباره مراحل شروع کار پاکسازی پوست صحبت خواهد شد.

فهرست عناوین مقاله:

مراحل شروع کار پاکسازی پوست

پاکسازی پوست یک حرفه بسیار با اهمیت است. زمانی که شما اطلاعات کافی درباره حرفه پاکسازی پوست و روش انجام آن نداشته باشید، نمی‌توانید خدمات خود را به شکل درست به مراجعه کنندگان ارائه دهید. در ادامه مراحل شروع کار پاکسازی پوست را برای شما بیان می‌کنیم تا با اطلاعات کامل وارد این حرفه شوید:

۱.دریافت مدرک پاکسازی پوست

اولین و مهمترین کاری که باید انجام دهید، دریافت مدرک پاکسازی پوست است. اگر پروانه پزشکی ندارید و قصد دارید به عنوان یک فرد مستقل سالن پاکسازی پوست احداث کنید، بهتر است ابتدا در دوره‌های پاکسازی پوست شرکت کنید. بعد از اتمام این دوره‌ها از شما آزمون گرفته می‌شود. اگر نمره لازم را در این آزمون دریافت کنید، مدرک پاکسازی پوست به شما اعطا خواهد شد. مراکز تدریس حرفه‌ای پاکسازی پوست در همه شهرها وجود دارند.

اگر علاقه‌مند هستید که این حرفه را به شکل کاملاً تخصصی و ایده آل آموزش ببینید، به شما پیشنهاد می‌کنیم به مراکز بزرگی که در پایتخت کشور وجود دارد مراجعه کنید. این مراکز دوره‌های آموزشی خود را در روزها و ساعات مشخص برگزار می‌کنند. شرایط برگزاری این دوره‌ها برای افرادی که ساکن شهرستان هستند متفاوت است. حتی در برخی از مراکز، به افراد ساکن شهرستان که متقاضی شرکت در دوره پاکسازی پوست هستند خوابگاه تعلق می‌‌گیرد.

۲.سرفصل ‌های مهم برای پاکسازی پوست

معمولا هر مرکز سر فصل‌های خاصی را برای آموزش به متقاضیان در نظر می‌گیرد. حرفه پاکسازی پوست بخش‌های گوناگونی دارد. در ادامه برخی از مهم‌ترین سر فصل‌های پاکسازی پوست را برای شما بیان می‌کنیم. اگر قصد دارید در دوره‌های آموزشی پاکسازی پوست شرکت کنید، حتما توجه داشته باشید که سرفصل‌های زیر در منابع آموزشی مرکز مورد نظر وجود داشته باشد:

 • شناخت پوست
 • ساختن ماسک
 • آبرسانی پوست
 • لایه برداری
 • ماساژ صورت
 • پاکسازی پوست
 • فشیال
 • بستن منافذ پوست
 • میکرودرم (پیلینگ)
 • اتوی صورت یا اولتراسونیک
 • شناخت انواع بیماری های پوست
 • میکرودرم ابرژن پودری و الماسه
 • ساخت انواع ماسک های ژله ای و گیاهی

البته این سرفصل‌ها در هر مرکز با مرکز دیگر متفاوت است و ممکن است به صورت دوره‌های مبتدی و پیشرفته برگزار شود. متقاضیان یادگیری حرفه پاکسازی پوست، بعد از آموزش تئوری باید به یادگیری عملی بپردازند.

۳. یادگیری عملی حرفه پاکسازی پوست

مهمترین مرحله برای شروع کار پاکسازی پوست، یادگیری عملی این حرفه است. مراحل یادگیری عملی حرفه پاکسازی پوست شامل مواردی هستند که در ادامه بیان خواهد شد.

۴.آشنایی با انواع پوست

قبل از هر اقدامی، شما باید با انواع پوست آشنا شوید. همانطور که می‌دانید، پوست انسان، چرب، خشک یا مختلط است. هر کدام از انواع پوست ویژگی‌های مختلفی دارند. شما باید با توجه به نوع پوست شخص از مواد اولیه مثل لایه بردارهای شیمیایی یا مواد اسیدی استفاده کنید. به عنوان مثال، استفاده از ماسک‌هایی که باعث خشکی پوست می‌شوند، به هیچ وجه برای افراد با پوست خشک مناسب نیست. زمانی که شما با انواع پوست آشنا شوید، متوجه خواهید شد که پوست خشک نیاز به آبرسانی دارد تا هیدراته باقی بماند.

بنابراین، متناسب با نوع پوست، اشخاص از مواد اولیه متفاوتی استفاده خواهید کرد. برای یادگیری عملی شما وارد سالن‌های (skin care) یا پاکسازی پوست خواهید شد. در این سالن‌ها افرادی با انواع پوست مختلط، چرب و خشک به عنوان مدل حضور دارند که شما از نزدیک می‌توانید پوست آن‌ها را مشاهده کرده و اطلاعات مربوط به این مرحله را یادداشت کنید.

۵.ساخت ماسک و آبرسان

این تصور کاملا اشتباه است. در حرفه پاکسازی پوست، شما باید شناخت دقیقی از انواع پوست و مواد اولیه، مثل ماسک یا آبرسان داشته باشید. گاهی اوقات شاید نیاز باشد چند ماده مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید تا یک ماسک مناسب برای پوست شخص بسازید. به عنوان مثال، برای درمان جوش‌های فعال باید از موادی استفاده کرد که تحریک کننده پوست نباشند.

ماسک‌های آماده‌ای که اغلب به شکل ماسک‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای حرفه پاکسازی پوست چندان مناسب نیستند. زیرا ممکن است حاوی مواد تحریک کننده پوست باشند و باعث افزایش جوش‌های فعال شوند. اگرچه در ابتدا ساخت ماسک و آبرسان بسیار سخت به نظر می‌رسد، اما بعد از شروع کار پاکسازی پوست به مرور حرفه‌ای خواهید شد.

۶.کار با لایه بردار

مهمترین مرحله هنگام یادگیری عملی حرفه پاکسازی پوست، مرحله کار با انواع لایه بردارهای شیمیایی و محصولات مراقبت پوستی است. لایه بردارهای شیمیایی مهم‌ترین مواد اولیه برای پاکسازی پوست هستند. این لایه بردارها در اکثر موارد از مواد اسیدی یا سایر مواد تحریک کننده ساخته می‌شوند. به همین دلیل، برای هر نوع پوستی مناسب نیستند. علاوه بر این، مقدار استفاده از ماده لایه بردار باید کاملا استاندارد باشد.

اگر مواد لایه بردار با حجم زیاد روی سطح پوست قرار بگیرند، باعث قرمزی و التهاب خواهند شد. مسئله دیگر هنگام کار با لایه بردارهای پوستی، تداخل این مواد با سایر محصولات مراقبت پوستی است. گاهی اوقات لایه بردارها تداخل شدیدی با محصولات ضد لک دارند و ممکن است اثرات نامناسبی روی پوست داشته باشند.

۷.ماساژ و کار با دستگاه

ماساژ درمانی یکی از مهمترین بخش‌های پاکسازی پوست است که لازم است حتماً قبل از شروع کار پاکسازی پوست با آن آشنا شوید. ماساژ باعث افزایش جریان خون در ناحیه صورت می‌شود. ماساژ صورت باید به شکل کاملاً درست انجام شود.

معمولاً در فرآیند پاکسازی پوست از دستگاه‌های مخصوصی استفاده می‌شود تا مشکلات پوستی مثل لک یا جای جوش از بین برود. اکثر دستگاه‌هایی که برای پاکسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند، قیمت مناسبی دارند. تعدادی از دستگاه‌ها نیز گران قیمت هستند.

به عنوان مثال، دستگاه اتو صورت یا درما اف یکی از مهمترین دستگاه‌های پاکسازی پوست است که می‌توان از آن‌ برای تخلیه جوش‌های سرسیاه و لیفت صورت استفاده کرد. این دستگاه معمولاً با قیمت بین ۸۰۰ الی یک میلیون و پانصد تومان به فروش می‌رسد. دستگاه‌های دیگر شامل تونل ال دی، دستگاه فیشیال، دستگاه پلاژن، میکرونیدلینگ، میکرودرم ابریژن و هیدرودرمی فرکانسی هستند.

۸.خرید یا اجاره مکان پاکسازی پوست

بعد از یادگیری کامل حرفه پاکسازی پوست، لازم است برای شروع کار پاکسازی یک مکان مناسب اجاره یا خریداری کنید. معمولاً کلینیک‌های زیبایی بهترین مکان برای انجام فرآیند پاکسازی پوست هستند. ‌شما با راه اندازی کلینیک زیبایی، علاوه بر پاکسازی پوست قادر خواهید بود خدمات دیگری مثل تزریق بوتاکس و فیلر، لیزر موهای زائد و مواردی مانند این را نیز به مراجعه کنندگان ارائه دهید. راه اندازی کلینیک زیبایی تفاوت بسیار زیادی با سالن پاکسازی پوست دارد.

گرفتن مجوز کلینیک های زیبایی از سازمان وزارت بهداشت

اگر قصد دارید صرفاً در زمینه پاکسازی پوست فعالیت کنید، می‌توانید به شکل قراردادی در مطب متخصصین پوست و مو کار کنید یا با اجاره یک واحد خدماتی، فعالیت خود را آغاز کنید. متراژ و ابعاد سالن پاکسازی پوست کاملا سلیقه‌ای است. البته بهتر است فعالیت خود را در یک واحد تجاری شروع کنید و از راه اندازی سالن پاکسازی در واحدهای مسکونی خودداری کنید. چرا که ممکن است از طرف اماکن به شما اخطار داده شود.

۹.خرید تجهیزات پاکسازی پوست

بعد از خرید یا اجاره مکان پاکسازی پوست، بهتر است به خرید تجهیزات بپردازید. انتخاب تجهیزات متناسب با حرفه پاکسازی پوست، کاملاً به سرمایه اولیه و نوع فعالیت شما بستگی دارد. اگر سرمایه چندانی برای خرید دستگاه و تجهیزات سالن پاکسازی ندارید، سعی کنید ضروری‌ترین لوازم را انتخاب کنید. حداقل سرمایه برای خرید تجهیزات پاکسازی پوست ۱۵ الی ۲۰ میلیون تومان است.

توجه داشته باشید که علاوه بر خرید تجهیزات، باید مواد اولیه مثل محصولات مراقبت پوستی یا ماسک‌های گچی را نیز خریداری کنید. محصولات مربوط به حرفه پاکسازی پوست معمولاً از سایر کشورها وارد ایران می‌شوند. به همین دلیل قیمت خرید آنها بالاست. تامین مواد اولیه برای حرفه پاکسازی پوست یکی از بزرگترین معضلات متخصصین این حرفه است. فردی که در زمینه پاکسازی پوست فعالیت می‌کند، موظف است مواد اولیه و محصولات مراقبت پوستی را برای انواعی از پوست‌های خشک، چرب و مختلط خریداری کند.

تامین این مواد اولیه شاید دو برابر تجهیزات و دستگاه‌ها هزینه بر باشد. به همین دلیل است که هزینه انجام پاکسازی پوست هر سال افزایش پیدا می‌کند.

تجهیزات لازم برای سالن پاکسازی پوست

تجهیزاتی که شما باید برای سالن پاکسازی پوست خریداری کنید، شامل موارد زیر هستند:

 • تخت پاکسازی پوست
 • دستگاه بخور دو کاره
 • دستگاه فیشیال
 • دستگاه پلاژن تراپی
 • تونل ال ای دی
 • دستگاه اتو صورت
 • دستگاه میکرودرم
 • دستگاه اکسیژن رسانی
 • دستگاه اوزون تراپی
 • قلم میکرونیدلینگ
 • دستگاه ماساژور صورت
 • قلم مو
 • کاسه
 • دما رولر
 • کاردک
 • پد پاک کننده
 • پیش بند
 • حوله
 • کرم
 • ماسک و کرم آبرسان
 • ماسک زیبایی
 • اسکراب صورت

۱۰.تبلیغ و بازاریابی

بنابراین شما بدون تبلیغ و بازاریابی قادر نخواهید بود با سایر کسب و کارهای مشابه رقابت کنید. بعد از اینکه سالن پاکسازی خود را راه اندازی کردید، باید از طریق فضای مجازی به بازاریابی و تبلیغات بپردازید. بهتر است از بازاریابی انسانی و تلفنی استفاده نکنید.

چرا که معمولا این دو روش بازاریابی برای فعالیت‌هایی مثل راه اندازی کلینیک زیبایی یا سالن پاکسازی پوست چندان نتیجه‌بخش نیستند. بهترین راه حل استفاده از بازاریابی مجازی است. با راه اندازی وبسایت یا ورود به شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام، در کوتاه‌ترین زمان ممکن تعداد زیادی مراجعه کننده را به سمت خود جذب خواهید کرد.

علاوه بر این، زمانی که به اندازه کافی در شغل پاکسازی پوست حرفه‌ای شوید، می‌توانید دوره‌های آموزشی خود را به فروش برسانید و از این طریق نیز درآمد کسب کنید. اگر سرمایه لازم برای راه اندازی وب سایت ندارید، سعی کنید بر فعالیت خود در اینستاگرام تمرکز کنید. برای اینکه صفحه شما در اینستاگرام رشد کند باید محتوای با کیفیت تولید کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل درباره مراحل شروع کار پاکسازی پوست صحبت شد. پاکسازی پوست یکی از مشاغل پردرآمد و پرطرفدار در کشور ایران است. اکثر افرادی که در زمینه پاکسازی پوست فعالیت می‌کنند، شامل بانوان هستند. با انجام پاکسازی پوست و فیشیال ماهانه، تمامی آلودگی‌ها و چربی‌های اضافی درون منافذ پوست خارج می‌شوند. در نتیجه پوست شادابی خود را حفظ خواهد کرد.

علت اصلی پیری پوست و بروز مشکلاتی مثل چین و چروک و خطوط پیری تجمع بیش از حد مواد آلوده یا سلول‌های چربی است. همچنین استفاده از لوازم آرایشی نامناسب نیز ممکن است شادابی و زیبایی پوست را از بین ببرد. بنابراین همه افراد به صورت دوره‌ای به انجام پاکسازی پوست نیاز دارند. بنابراین اگر به دنبال یک حرفه پرسود و پردرآمد هستید، شغل پاکسازی پوست بهترین انتخاب خواهد بود.‌ زیرا به سرمایه اولیه کمتری نسبت به سایر کسب و کارهای زیبایی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button